021-91011490

آموزش تنظیمات IP درمیکروتیک

آموزش تنظیمات IP درمیکروتیک
25 بهمن 1397

آموزش تنظیمات IP درمیکروتیک


آموزش تنظیمات IP درمیکروتیک

همانطور که میدانید روتر در لایه سوم شبکه یعنی IP فعالیت میکند و داشتن IP روی اینترفیس های روتر از الزامات کانفیگ یک روتر می باشد . در این قسمت از آموزش روش ست کردن IP روی اینترفیس های روتر بورد میکروتیک را توضیح و آموزش خواهیم داد.

 

ست کردن IP روی پورت های روتربورد

ست کردن IP روی اینترفیس های میکروتیک از اولین اقداماتی است که جهت کانفیگ روتر میکروتیک یا هر روتر دیگر انجام می دهیم .ما می توانیم روی هر پورت میکروتیک یک یا چند IP ست کنیم ولی قبل از آن بهتر است نام اینتر فیس های خود را به نام دلخواه تغییر دهیم برای این کار از منو سمت راست گزینه interface را انتخاب کنید وارد پنجره interface list می شویم . در این پنجره لیست اینترفیس های روتر را می بینید این لیست شامل همه اینترفیس های حقیقی (مانند ایترنت ، وایرلس و ......) و مجازی (مانند Vlan ، VPN و ... ) می باشد .

با دوبار کلیک روی نام هر اینترفیس به پنجره تنظیمات آن اینترفیس وارد می شوید در این قسمت می توانید نام اینترفیس را به نام دلخواه تغییر دهید .

برای IP  دادن به اینترفیس های روتر میکروتیک از طریق منو IP->Address به پنجره Address لیست می رسیم در این پنجره تمامی ip هایی که روی میکروتیک می باشد نشان داده می شود در صورتی که کاراکتر D کنار IP باشد یعنی به صورت خودکار ( با استفاده از DHCP ) آن IP ست شده است .

با کلیک روی دکمه ADD پنجره ای مانند شکل زیر ظاهر می شود که می توانیم یک IP را به یک پورت نسبت بدهیم  .

بدیهی است که پورتهای مختلف باید IP در رنج های مختلف دریافت کنند در غیر اینصورت با پیغام خطا مواجه خواهیم شد .

 

DHCP کلاینت

میکروتیک میتواند IP مربوط به هر پورت را از طریق DHCP دریافت کند برای این منظور به منو IP->DHCP Clinet می رویم با پنجره ای مانند شکل زیر مواجه می شویم .

با کلیک روی علامت Add به پنجره ای مانند شکل زیر می رسیم .

در این پنجره ابتدا باید مشخص کنیم DHCP Clinet روی کدام پورت فعال باشه. (تنظیمات برای هر پورت باید به صورت مجزا انجام شود) در صورتی که گزینه use peer DNS فعال باشد در صورتی که DHCP Server شما امکان ارسال آدرس DNS هم داشته باشد این آدرس دریافت بر روی میکروتیک اعمال میشود. ( در صورتی که قبلا به صورت دستی آدرس DNS تنظیم کرده باشید تنظیمات بازنویسی می شود ) .

گزینه use peer ntp در زمانی استفاده می شود که DHCP Server قابلیت ارسال تنظیمات NTP را داشته باشد در این صورت تنظیمات ntp از طریق DHCP دریافت و روی تنظیمات دستی شما بازنویسی خواهد شد . 

در صورتی که add Default Route روی Yes باشد تنظمات Gateway هم از طریق DHCP دریافت به جدول روت اضافه می شود اما اگر از قبل تنظیمات Default Route روی سیستم وجود داشته باشد تنظیمات جدید نادیده گرفته میشود .

 


به اشتراک گذاری

نظر خود را برای ما ارسال کنید

مطالب مشابه

روش های Backup  از روترهای میکروتیک  Mikrotik و Restore  فایل بک آپ روتر

روش های Backup از روترهای میکروتیک Mikrotik و Restore فایل بک آپ روتر

  • 19 مرداد 1397

روش های Backup از روترهای میکروتیک Mikrotik و Restore فایل بک آپ

آموزش دسترسی  و ورود به تنظیمات روتر وای فای

آموزش دسترسی و ورود به تنظیمات روتر وای فای

  • 02 مرداد 1397

در این مقاله از سایت نتیتو، به آموزش ورود به روتر وای فا

معرفی و آموزش ابزارهای عیب یابی شبکه میکروتیک

معرفی و آموزش ابزارهای عیب یابی شبکه میکروتیک

  • 09 مرداد 1397

در این مقاله می خواهیم ابزارهای مهم در میکروتیک را مورد